Yhteystiedot

Ota rohkeasti yhteyttä. Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@lssy.fi.

Lounais-Suomen Syöpäyhdistys ry

Y-tunnus: 0197584-6 

Lounais-Suomen Syöpäyhdistyksen toiminta-alue

 

Jäsentoimisto

liity jäseneksi 

ilmoita jäsentietojen muutoksista sähköisesti

Itäinen Pitkäkatu 30, 20700 Turku
(katutaso, käynti Tähtitorninkadun puolelta)
02 2657 913, matkari@lssy.fi

avoinna: ma-pe klo 9–16.30

 

Meri-Karinan hyvinvointikeskus

Meri-Karinan hyvinvointikeskus

Seiskarinkatu 35, 20900 Turku
02 2657 666 (info), meri-karina@lssy.fi

Meri-Karinaan pääsee helposti linja-autolla nro 54. Linja-autovuorot Turun kauppatorin (pysäkki T41) ja Meri-Karinan välillä ajetaan arkipäivisin tunnin välein. Matka Meri-Karinan parkkialueelle kestää noin 20 minuuttia. Turun rautatie- ja linja-autoasemalta on matkaa Meri-Karinaan noin 8 kilometriä.

aikataulut: linja 54
Fölin reittiopas

 


Johto

Ville Viitanen, toimitusjohtaja
02 2657 601, ville.viitanen@lssy.fi

Henje Hyppänen-Joutsa, hallintopäällikkö
02 2657 669, henje.hyppanen@lssy.fi

 

Järjestöpalvelut

Camilla Carpelan, asunto- ja järjestösihteeri
050 591 4974, camilla.carpelan@lssy.fi

Pia Ilves, lapsiperhe- ja vapaaehtoistoiminnan koordinaattori
044 451 5655 / 02 2657 841, pia.ilves@lssy.fi

Kati Tilli, varainhankintakoordinaattori
044 055 1571, kati.tilli@lssy.fi

Minna Lämsä, viestintäsuunnittelija
02 2657 602, minna.lamsa@lssy.fi

 

Asumispalvelut

Camilla Carpelan, asunto- ja järjestösihteeri
050 591 4974, camilla.carpelan@lssy.fi

Karinaranta

Seiskarinkatu 35, 20900 Turku
Turku, tehostetun palveluasumisen koti
kanslia/hoitajat, 02 2657 765, karinaranta@lssy.fi

Karinaranta II

Seiskarinkatu 35, 20900 Turku
Turku, vuokrakerrostaloasunnot

Salo-Karina

Salo, vuokrakerrostaloasunnot
Helsingintie 52, 24100 Salo

Meri-Villa 2 & Meri-Villa 2

Seiskarinkatu 35, 20900 Turku
Turku, vuokrarivitaloasunnot

 

Matkatoimisto Matkari

Matkari

Itäinen Pitkäkatu 30, 20700 Turku
(katutaso, käynti Tähtitorninkadun puolelta)
02 2657 913, matkari@lssy.fi

Avoinna: ma–pe klo 9–16.30

Ville Viitanen, toimitusjohtaja
02 2657 691, ville.viitanen@lssy.fi

 

Paikallisosastot

Forssa

Kaisa Salminen, puheenjohtaja
050 5691 271, forssa@lssy.fi
Forssa

Loimaa

Kaisa Hyvärinen, puheenjohtaja
040 762 4196, loimaa@lssy.fi
Loimaa

Salo

Hanna-Riikka Lipponen, puheenjohtaja
046 646 8772​, salo@lssy.fi
Salo

Turku

Anneli Suominen, puheenjohtaja
050 596 0470, turku@lssy.fi
Turku

Uusikaupunki

Esko Tähtinen, puheenjohtaja
040 577 5817, uki@lssy.fi
Uusikaupunki

 

Potilaskerhot

Sykerö-kerho

lapsisyöpäpotilasperheiden Sykerö-kerho

Pia Ilves, lapsiperhekoordinaattori
pia.ilves@lssy.fi, 044 451 5655

Taina Ylenius, Sykerö-toimikunnan puheenjohtaja
sykero@lssy.fi


Etuset-ryhmä

eturauhassyöpäpotilaiden Etuset-ryhmä

Janne Tamminen, Etuset-ryhmän puheenjohtaja
040 963 0026, etusetpotilaat@gmail.com

Pia Ilves, Etuset-ryhmän yhteyshenkilö
02 2657 841, pia.ilves@lssy.fi

 

Ravintola-, kokous- ja juhlapalvelut

Meri-Karinan hyvinvointikeskus

Mikko Rantala, keittiöpäällikkö
02 2657 603 (yhteydenotot arkisin klo 14–16)
keittio@lssy.fi

 

Taloudellinen tuki (hoitopäiväkorvaukset)

taloudellinen tuki

Camilla Carpelan, asunto- ja järjestösihteeri
050 591 4974, camilla.carpelan@lssy.fi

Jäsentoimisto
02 2657 913, matkari@lssy.fi

 

Tietosuoja

Minna Lämsä, tietosuojavastaava
minna.lamsa@lssy.fi

 

Tuki- ja neuvontapalvelut

Teija Kemppainen, vastaava hoitaja
02 2657 609, teija.kemppainen@lssy.fi

Kurssitoimisto

02 2657 610, kurssi@lssy.fi
sopeutumisvalmennuskurssit

Syöpäneuvonta

Ajanvaraus: 02 2657 927 (ma-pe klo 9–11)
syöpäneuvonta

Vertaistukitoiminta

Pirkko-Liisa Santala, neuvontahoitaja
02 2657 619 (ti-ke 10–15), vapaaehtoistoiminta@lssy.fi
vertaistukitoiminta

Niko-projekti. Terveyden edistäminen nuorten arjessa.

Minna Salakari, projektipäällikkö
040 730 7877, minna.salakari@lssy.fi
NIKO-projekti

 

Vapaaehtoistoiminta

Talkootoiminta

Pia Ilves, vapaaehtoistoiminnan koordinaattori
02 2657 841, pia.ilves@lssy.fi

Vertaistukitoiminta

Pirkko-Liisa Santala, neuvontahoitaja
02 2657 619 (ti-ke 10–15), pirkko-liisa.santala@lssy.fi

 

Varainhankinta ja tapahtumat

Kati Tilli, varainhankintakoordinaattori
044 055 1571, kati.tilli@lssy.fi

 

Lounaissuomalaiset Syöpäjärjestöt Facebookissa
Lounaissuomalaiset Syöpäjärjestöt Instagramissa